Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

(IPA) Uluslararası Pediatri Kurumu çağ Başkanı olan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, 1946 Kerkük doğumludur. Iyilik Hasanoğlu Enver Hasanoğlu ‘nun oğlu olarak gine aynı kurumun Dış İlişkiler Duraksızörlüğünü yürütmektedir.
Enver Hasanoğlu, 1969 senesinde İstanbul Üniversitesi Tababet Fakültesi’nden mezun olmuştur. Akabinde 1973 senesinde Hacettepe Üniversitesi Tababet Fakültesinden Çocuk Sağlığı ve Emrazı Uzmanlığını almıştır. Henüz sonra öğretim görevlisi olarak akademik varlıkına mirlamıştır.
Prof. Dr. Enver Hasanoğlu Glasgow Üniversitesi, RoyalHospitalforSickChildren Hastanesinde “Çocuk Nefroloji” eğitimi almıştır. 1984-1988 senelerı beyninde Erciyes Üniversitesi Tababet Fakültesinde, 1988-1992 senelerı beyninde Gazi Üniversitesi Tababet Fakültesinde Dekanlık, 1992 ile 2000 senelerı beyninde da Gazi Üniversitesi’nde Rektörlük görevlerinde bulunmuştur. Üniversitelerarası Heyet Tababet ve Esenlik Bilimleri Terbiye Konseyi Başkanlığı, UMEMPS (Tutarlı şarki ve Akdeniz Ülkeleri Pediatri Derneği) ve UNPSTR’ın (Türk Dili Mütekellim Ülkeler Pediatri Birliği) başkanlık ve genel sekreterliklerini yapmıştır. 2004-2006 senelerı beyninde Bilkent Üniversitesi Mütevelli Astronomi Üyeliği ve Başkan Vekilliği yapmıştır. 2006-2010 senelerı beyninde YÖK üyeliği görevinde bulunmuştur. 1987 seneından beri Türkiye Ulusal Pediatri Derneği Dümen Kurulunda uhde almaktadır. Başkanlığını da yapmış başüstüneğu Türkiye Ulusal Pediatri Derneğinde halen Umumi Sekreterlik görevini sürdürmektedir.

İki Türk’ün başarısı Kerem Hasanoğlu Enver Hasanoğlu

Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Dünyadaki 5 pediatri kompetanından biri olarak onaylama edilmektedir. 2019 senesinde dünyanın farklı ülkelerinden delegelerin katılımıyla Panama’da yapılan seçimde IPA’nın “müstakbel çağ mirkanlığına” seçbilimselştir.
Bu pozisyonda ihtimam ettiği iki senenin sonunda 8 Mayıs 2021 tarihinde IPA mirkanlığı görevini Kul’li Prof. ErrolAlden’dan çalışarak zaman almıştır. Ayrıca Iyilik Hasanoğlu, Enver Hasanoğlu ‘nun Başkanlığını yürüttüğü Uluslararası Pediatri Kurumun’da Dış İlişkiler Yönetmenü olarak uhde yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir